Już na początku grudnia 2021 roku ukaże się na rynku wydawniczym najnowsza książka Olgi Dębickiej pod inspirującym tytułem „Podróżować znaczy żyć”.
W tej książce znajdziesz wybrane reportaże i relacje z podróży Olgi Dębickiej, niektóre ich fragmenty były publikowane w National Geographic, w Travelerze i w Kaleidoscopie, gdzie od 17 lat jest stałym współpracownikiem. Większość z nich jednak została specjalnie napisana do tego zbioru, który składa się z trzech części: Region, Europa, Świat. Teksty poświęcone Polsce skupiają się wyłącznie na Pomorzu.
Znajdziesz tu 50 inspiracji podróżniczych, z klimatem, obserwacjami i wiedzą spoza przewodników.
Jest Dubaj – z szalonymi wizjami architektów z lotu hydroplanem; Rio de Janeiro – z sambodromu podczas karnawału i kult ciała; Lizbona – śladami fado tramwajem nr 28; Walencja – z Las Fallas, iberyjskim świętem ognia, symbolizującym życie, które mija jak jedna chwila. Przeczytasz o Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej – z bazyliką większą od tej w Watykanie; o szwajcarskich kantonach Gryzoni i Valais z Matterhornem w tle – z okna Orient Expressu. Są reportaże o rodzinnych biznesach prowadzonych z pokolenia na pokolenie: w austriackim Wattens – kryształowo czysty biznes Swarovskiego; w Aix-en-Provence – po fabryczce marcepanów oprowadza prawnuczka jej założyciela madame Madeleine Parli. Autorka gości też w prowansalskiej winnicy w Ménerbes u monsieur Yves’a Rousseta-Rouarda, dla którego wino stało się całym życiem, odkąd przestał zarabiać pieniądze na produkcji filmów. Poleca również najlepszą agroturystyczną miejscówkę w Chorwacji na Rabie w Supetarskiej Dradze u zaprzyjaźnionych Maricy i Ivana Žerjavów i dary ziemi w ich starym domu (stara kuća), gdzie zachwyca spokojna, szczęśliwa codzienność. Niemalże mistycznym przeżyciem okazała się wizyta w Sopocie w domu bursztynnika Lucjana Myrty, w którym skrywany jest skarbiec większy od bursztynowej komnaty. Zatopione w bursztynie inkluzje wywołują refleksje o przemijaniu. W książce znajdziesz przepiękne przestrzenie i krajobrazy stepu, pustyni, sawanny, dające wolność, w których aż się chce rozłożyć szeroko ramiona i krzyknąć: „Jestem królem wszechświata”. Masai Mara – fragment bezkresnej sawanny Serengeti w Kenii z wielką migracją zwierząt; największa pustynia świata Ar-Rab al-Chali z off road land roverami, bezkres stepu w Kazachstanie z pociągu czy Camargue w delcie Rodanu – widziane z grzbietu konia.
„Umiejętność opowiadania historii to sztuka, którą Olga opanowała do perfekcji. Czytając jej reportaże z podróży, zawsze jestem pod wrażeniem jej zmysłu obserwacji, mam ochotę podążać jej śladami, przeżyć jej przygody. To książka dla wszystkich, uczy jak odważnie marzyć i spełniać te marzenia. Bardzo polecam”.
Agnieszka Franus
Redaktor Naczelna National Geographic Polska
Książka została opublikowana przy finansowym wsparciu Miasta Gdyni.
Z finansowym wsparciem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.